O mnie

Kontakt do mnie dobraewangelia@wp.pl. oraz fcb Kefas Ewediel

piątek, 21 stycznia 2022

2. Prawda - Jak ją znaleźć?

  Poszukiwanie prawdy polega na sprawdzaniu poglądów z którymi się nie zgadzamy. Jeśli na samym początku odrzucimy dany pogląd biblijny czy doktrynę bez sprawdzenia jej przy pomocy biblii bądź innych dostępnych źródeł weryfikacji słuszności danej doktryny to nie będziemy mieli pewności czy jest ona prawdziwa. Wówczas zamkniemy się w swych interpretacjach i nie będziemy chcieli dopuścić do myśli innych poglądów które są sprzeczne z naszymi, ugruntowanymi przez lata bycia w danym wyznaniu. Dlatego musimy sprawdzać doktryny z którymi się nie zgadzamy bo jeśli okaże się że są nie prawdziwe to umocnimy się w swojej wierze natomiast jeśli okażą się prawdziwe to będziemy bliżej prawdy. Bywało że rozmawiałem z kimś o odmiennym poglądzie na daną sprawę biblijną i ta osoba na potwierdzenie swoich tez posługiwała się wersetem który również ja używałem jako dowód słuszności mojego poglądu. Czasami zastanawiałem się czy korzystamy z innych przekładów biblii i być może stąd te różnice. Dlatego powinniśmy przy interpretacji biblii zadać sobie pytanie: Czy biblię pisali Polacy albo czy spisano ją w języku polskim, angielskim czy łacińskim? odpowiedź jest jasna: Oczywiście że nie. Aby dotrzeć do prawdy i do przesłania jakie Bóg chciał przekazać ludziom poprzez Słowo Boże musimy sięgnąć po odpisy oryginałów. Również i te zawierają pewne błędy ale posługiwanie się tymi odpisami w znacznym stopniu zmniejszy ryzyko "matactwa, manipulacji językowych" które występują często w polskich przekładach które znamy a które przez stulecia były nazwijmy to "aktualizowane". W księdze Daniela czytamy (Dan.12:4):

 "Ale ty, Danielu, zamknij te słowa i zapieczętuj księgę aż do czasu ostatecznego! Wielu będzie to badać i wzrośnie poznanie" (BW).

 W biblii gdańskiej czytamy " a rozmnoży się umiejętność" i teraz w czasach ostatecznych dzięki temu że mamy większe możliwości dzięki internetowi i dostępności wielu przydatnych informacji (nawet tych starannie ukrywanych) nasze poznanie biblii wzrasta. Kiedyś trzeba było pójść do biblioteki bądź antykwariatu aby uzyskać dostęp do kilku przekładów biblii bądź do wartościowych informacji z nią związanych. Jest tyle przekładów tej Świętej Księgi i czasami można pogubić się w tym całym gąszczu informacji które zawiera. I list do Koryntian 14: 33 (NBG) 

" Bo Bóg nie jest Bogiem nieładu, ale pokoju; podobnie jak we wszystkich świętych zgromadzeniach wybranych" (PNŚ) " Albowiem Bóg nie jest Bogiem nieporządku; lecz pokoju. Tak jak w każdym zborze świętych".

 Wszystko co by Bóg chciał przekazać ludziom za pomocą biblii musi być według porządku i nie może być chaotyczne. Ewangelia Łukasza 10:21 (BP) 

"W tej chwili rozradował się Jezus w Duchu Świętym i rzekł: Uwielbiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś to przed uczonymi i mądrymi, a objawiłeś ludziom prostym. Tak Ojcze, albowiem tak się Tobie podobało."

 (UBG) "W tej godzinie Jezus rozradował się w duchu i powiedział: Wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te sprawy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je niemowlętom. Tak Ojcze bo tak się tobie upodobało." 

Zrozumienie Słowa Bożego nie zależy od naszej inteligencji i wykształcenia i powinno być dostępne dla prostych ludzi, w związku z tym jeśli ktoś mówi wam że ma ducha świętego i dlatego nie jest to zrozumiałe dla was osób które tego ducha nie mają to, raz że się wywyższa stwierdzając że jest wybranym Boga a wy nimi nie jesteście a drugie to że próbują wytłumaczyć obecnością ducha świętego brak argumentów i " zdrowej nauki"(2Tym 4:3) na udowodnienie swoich poglądów. Cała biblia jest napisana w taki sposób by człowiek mógł zrozumieć przesłanie Boga. Wizje które mają prorocy czy apostołowie przedstawiają obrazy które mogli opisać pisarze biblijni i umieścić na stronach Pisma Świętego. Piszę o tym dlatego że pojawiło się wielu których interpretacje biblii są nie do zrozumienia, można powiedzieć że czasami "mózg się poci". Dlatego podam zasady jakimi kierowałem się podczas badania biblii.

 1. Sprawdź co jest w odpisie oryginału (http://bibliaapologety.cba.pl/). 

 2. Badaj kontekst rozdziału, księgi.

 3.Sprawdź przypis do danego wersetu.

 4. Sprawdź spójność tzw. Starego Testamentu (pism hebrajskich) z Nowym Testamentem (pisma mesjańskie/greckie)

 5. Sprawdź jak inne przekłady tłumaczą dany werset (https://www.biblia.info.pl/blog/biblia-on-line/).

 6. Sprawdź ilość i klarowność wersetów potwierdzających dana doktrynę (Np. Jeśli w biblii występuje kilkadziesiąt a nawet kilkaset wersetów potwierdzających dany pogląd a jeden bądź dwa są sprzeczne z tamtymi kilkudziesięcioma to przemawiałoby za tym ze tych kilkadziesiąt jest prawidłowych a nie te dwa bądź jeden). Klarowność (Np. Kiedy samo przeczytanie wersetu tłumaczy jego sens i nie trzeba nawet tego interpretować). 

Musimy pamiętać o bardzo ważnej sprawie: Zasady tworzenia różnych pism są bardzo zróżnicowane. Gramatyka, szyk w zdaniu, kolejność pisania również nie są jednakowe dla różnych języków. W danym języku mogą występować słowa zwroty które nie mają jednoznacznego odnośnika w drugim języku i dlatego często występują różnice polegające na zastąpieniu jednego wyrazu zwrotem kilku wyrazów w innym języku. Jeśli dane wersety różnią się układem słów i występują inne wyrazy w odmiennych przekładach ale nie zmieniają one znaczenia i sensu głównej myśli to nie ma potrzeby aby rozwodzić się nad nimi. Inna sprawa jest kiedy w tym samym wersecie w poszczególnych przekładach występują dwa różne słowa o diametralnie odmiennym znaczeniu, które zmieniają sens wersetu wtedy należałoby się przyjrzeć temu bliżej i skonfrontować to stosując wyżej wymienione zasady. Tłumacze biblijni nie mogli niekiedy dosłownie tłumaczyć danych słów gdyż wersety takie nie byłyby zrozumiałe. Często kopiści manipulowali tłumaczeniem danego słowa które ma kilka znaczeń i używali takiego które akurat potwierdzałoby ich doktrynę lub sprawiało że werset stawał się półśrodkiem do tłumaczenia danej doktryny lub dogmatu. Wówczas jest bardzo prosty sposób by sprawdzić taki podejrzany wyraz bądź zwrot; należy dane słowo w języku oryginalnym znaleźć w innych fragmentach biblii gdzie ono występuje i zbadać kontekst lub okoliczności jakie opisuje. Często można stwierdzić że dany przekład celowo używa innych znaczeń danego wyrazu by zmienić sens głównej myśli, np.: Przekład Dosłowny Dziejów Apostolskich 7:59:" I kamienowali Szczepana, wzywającego imienia [Pana] i mówiącego: Panie Jezu, przyjmij mego ducha" natomiast Uwspółcześniona Biblia Gdańska ten sam werset oddaje tak: "Tak kamienowali Szczepana, modlącego się tymi słowy: Panie Jezu, przyjmij mojego ducha." Między słowem modlić a wzywać imienia jest bardzo znacząca różnica dlatego że to jedyny fragment z całej biblii mówiący że można modlić się do Jezusa a wszystkie inne mówią że tylko do Boga Ojca możemy się modlić .W powyższym wersecie jest użyte greckie słowo epikalumenon a w reszcie wersetów tego samego przekładu nowego testamentu gdzie występuje słowo modlić się jest użyte słowo proseuchomenos. W związku z tym widzimy jak kopiści manipulowali tłumaczeniami. W oparciu o te zasady badałem biblię by móc dotrzeć do prawdy którą Bóg zawarł w Swoim Słowie. Pamiętajmy o najważniejszym; studium i badanie biblii powinno przede wszystkim wpływać na nasze usposobienie i budować miłość do bliźniego bo w innym wypadku lepiej nie sięgać po Słowo Boże. I List do Koryntian 13:

"(1) Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący. (2) Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (3) I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał. (4) Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; (5) nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; (6) nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. (7) Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. (8) Miłość nigdy nie ustaje, [nie jest] jak proroctwa, które się skończą, albo jak dar języków, który zniknie, lub jak wiedza, której zabraknie. (9) Po części bowiem tylko poznajemy, po części prorokujemy. (10) Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, zniknie to, co jest tylko częściowe. (11) Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężem, wyzbyłem się tego, co dziecięce. (12) Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [zobaczymy] twarzą w twarz: Teraz poznaję po części, wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany. (13) Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość." (BT).

 I List Jana 4:20,21:

"Jeśliby ktoś mówił: Miłuję Boga, a równocześnie nienawidziłby swego brata, ten jest kłamcą. Kto bowiem nie miłuje swego brata, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi. (21) A takie przykazanie mamy od Niego, aby ten, kto miłuje Boga, miłował również swego brata."

 Jestem głupim, prostym człowiekiem (nawet nie mam umiejętności by ten blog wyglądał pięknie graficznie bo nie znam się na informatyce w ogóle i gdyby nie program który wychwytuje błędy ortograficzne to pewnie tych błędów które wiem że są byłoby więcej) ja  nie mam swojej mądrości dlatego polegam na mądrości Bożej, jeśli w moim blogu znajdziecie coś co wam pomogło to dziękujcie Bogu a jeśli napisałem coś co was uraziło to wybaczcie mi proszę gdyż jestem niedoskonałym i omylnym człowiekiem a ten cały blog jest dlatego że chcę się dzielić ewangelią jaką znam. Jest to mój obowiązek, stąd pomysł na założenie tego bloga by dotrzeć do jak największej liczby osób. Pierwszą najważniejszą dla mnie kwestią która nie pozwalała mi zasnąć tej wspomnianej wcześniej nie przespanej nocy była kwestia Imienia Boga. W następnym poście chciałbym podzielić się z wami wynikami moich badań na ten temat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

50. Z deszczu pod rynnę

  Wielu opuszczając szeregi KRK porzuca bałwochwalstwo, naukę o czyśćcu i kult maryjny itp. sądząc że to wystarczy do zbawienia. Lecz prawda...